Wi-Fi

BeamFlex+

Czy wszystkie sieci Wi-Fi są takie samie? Nie. Sposób zaprojektowania i jakość wykonania układów radiowych i anten w punkcie dostępowym Wi-Fi to fundament wysokiej jakości komunikacji bezprzewodowej, ultra szybkiej i niezawodnej.

Zwykłe punkty dostępowe budowane są w oparciu o statyczne anteny. To nic innego jak po prostu kawałki metalu mające nadawać sygnał radiowy. Natomiast punkty dostępowe RUCKUS są wyposażone w unikalne, opatentowane, inteligentne aktywne anteny mikro-sektorowe BeamFlex+, które skupiają sygnał radiowy w kierunku, w którym faktycznie przebywa odbiorca – klient sieci Wi-Fi. W sieciach RUCKUS Wi-Fi to sygnał podąża za klientem w czasie rzeczywistym. BeamFlex+ nie wymaga obsługi po stronie klientów Wi-Fi. Działa z każdą generacją Wi-Fi od najstarszych 802.11a/b/g po najnowsze Wi-Fi 6/6E.

Dzięki RUCKUS BeamFlex+ Twoja sieć Wi-Fi będzie charakteryzowała się:

  • niezawodną transmisją
  • lepszym roamingiem
  • większą pojemnością użytkowników w sieci
  • wyższą przepustowością
  • lepszym zasięgiem sieci

Jednym słowem, komunikacja w Twojej organizacji będzie lepsza.

PD-MRC

OK. Ale co z transmisją od klientów sieci Wi-Fi do AP? Przecież urządzenia mobilne dysponują słabszymi radiami i mniej zaawansowanymi antenami! To prawda.
Tu w rozwiązaniach RUCKUS z pomocą przychodzą nam dwie technologie:

  • BeamFlex+ wzmacniający odbieraną transmisję od klienta do AP (upstream) dla generacji Wi-Fi 6/6E.
  • PD-MRC dla poprawy skuteczności transmisji od klientów starszych standardów do AP.

A czym jest PD-MRC i dlaczego jest takie ważne? Sygnał radiowy podróżując od nadajnika do odbiornika ulega wielokrotnym odbiciom od różnych przeszkód, płaszczyzn i przedmiotów. Jednocześnie odbicia te tworzą kolejne „kopie” sygnału, które z kolei podróżują do odbiornika wieloma różniącymi się ścieżkami w przestrzeni. Każda ścieżka ma inną długość, więc do odbiornika dociera wiele różnych, zniekształconych „kopii” tego samego sygnału (tzw. zjawisko multipath). Co więcej, „kopie” te docierają w różnym czasie do odbiornika, powodując swego rodzaju rozmycie oryginalnej wiadomości.

Aby temu zaradzić, wykorzystuje się MRC (Maximal Ratio Combining) czyli technikę polegającą na „odtworzeniu” czytelnego, oryginalnego sygnału z docierających do obiorcy wielu jego kopii, przesuniętych w czasie.

Ale to nie koniec wyzwań stojących przed odbiornikiem. Dla skutecznej komunikacji radiowej, istotne znaczenie ma także polaryzacja anteny odbiornika i sygnału. Wiemy już, że sygnał i jego kopie w trakcie swojej wędrówki wykonują skomplikowane akrobacje i salta w trzech płaszczyznach. To powoduje brak zgodności polaryzacji między docierającym sygnałem a anteną w zwykłym punkcie dostępowym, na co samo MRC nie pomaga. W rezultacie skuteczność transmisji spada, występują re-transmisje, wrażliwe aplikacje jak komunikatory głosowe i wideo działają źle, sieć zwalnia, a użytkownicy zaczynają zgłaszać problemy.

Dlatego RUCKUS w swoim Wi-Fi poszedł o krok dalej w polepszaniu możliwości odbiorczych słabych i zniekształconych sygnałów, tworząc PD-MRC (Polarization Diversity MRC), którego zadaniem jest sprawne zastosowanie technik MRC w realiach dynamicznie zmieniającej się polaryzacji odbieranego sygnału.Dzięki RUCKUS PD-MRC:

  • nawet słaby sygnał, niskiej jakości, w trudnych warunkach radiowych jest skuteczniej odbierany
  • nie występują re-transmisje
  • wzrasta poziom zadowolenia użytkowników z usług świadczonych przez Wi-Fi

SmartCast

Dzisiejsze środowiska komunikacyjne to mix różnych aplikacji, potrzeb i rodzajów urządzeń klienckich. Niezwykle trudno jest stworzyć rozwiązanie będące w stanie, sprawnie i szybko obsłużyć każdą z tych grup jednocześnie.

Większość zwykłych rozwiązań bezprzewodowych posiada prostą implementację zaledwie czterech klas ruchu sieciowego, lata temu zdefiniowaną standardem 802.11e/Wi-Fi Multi Media.

RUCKUS postawił na innowacyjne rozwiązanie SmartCast, wynoszące mechanizmy zapewnienia jakości usług w sieci na zupełni inny poziom. SmartCast rozpoznaje automatycznie aplikacje działające w sieci, zapewniając niezrównaną wydajność dla każdego klienta, niezależnie od wspieranej przezeń generacji Wi-Fi.
Jednocześnie SmartCast dba o to, aby nieprzewidywalne transmisje pojedynczych klientów, nie miały negatywnego wpływu na poziom usług innych użytkowników.
Sercem SmartCast jest zaawansowany algorytm dokonujący inspekcji, klasyfikacji oraz optymizacji różnych kategorii ruchu sieciowego, dla każdego klienta osobno.
SmartCast reaguje i dostosowuje się w czasie rzeczywistym do dynamicznie zmieniających realiów w sieci, przez co zachowana jest płynność działania usług i aplikacji wrażliwych na opóźnienia jak głos czy wideo, nawet w obecności losowo pojawiających się dużych transferów danych.

Doskonałym przykładem zdolności adaptacyjnych SmartCast są wyniki rzeczywistego testu wydajnościowego, jaki można znaleźć tu www.wifi6stresstest.com

Wysokowydajna architektura

Współczesne sieci bezprzewodowe pełnią rolę podstawowego medium transmisyjnego w większości branż. Od typowo biurowego środowiska typu „all wireless office” po obiekty przemysłowe, gdzie nie ma innej możliwości na zapewnienie łączności.

Dodatkowo, wykorzystujemy zupełnie inne narzędzia do pracy i komunikacji niż jeszcze 5 lat temu. Wzrósł wolumen ruchu sieciowego na użytkownika oraz poziom oczekiwań jakościowych stawiany sieciom Wi-Fi, przez aplikacje.

Tylko rozwiązania najwyższej klasy, takie jak RUCKUS są w stanie pogodzić powyższe aspekty, w chaotycznym, dynamicznie zmieniającym się, zróżnicowanym środowisku radiowym.

Nasza architektura przystosowana jest do wydajnej obsługi ruchu sieciowego lokalnie przełączanego do sieci LAN za punktem dostępowym jak i tunelowania sesji klientów sieci bezprzewodowej w środowiskach, które tego wymagają, uniezależniając sprawność działania Wi-Fi od jakości sieci LAN pod spodem.

Najnowsze standardy branżowe

Najlepsze rozwiązania Wi-Fi wyróżniają się z tłumu wsparciem najnowszych, zaawansowanych funkcjonalności, potwierdzonych otrzymanym certyfikatem niezależnej organizacji Wi-Fi Alliance®, dbającej o standaryzację rozwiązań bezprzewodowych 802.11 z których korzystamy jako konsumenci oraz użytkownicy biznesowi.

Rozwiązania RUCKUS Wi-Fi posiadają certyfikat Wi-Fi CERTIFIED Vantage™ Release 2, który ułatwia organizacjom zidentyfikowanie urządzeń Wi-Fi zapewniających najlepszą wydajność w dynamicznych, gęstych oraz trudnych radiowo, środowiskach Wi-Fi. W skład certyfikacji Wi-Fi CERTIFIED Vantage™ wchodzą między innymi poniższe standardy:

  • Wi-Fi Agile Multiband potwierdzający lepsze zdolności zarządzania środowiskiem sieci Wi-Fi oraz pozwalający lepiej reagować urządzeniom Wi-Fi na zmieniające się warunki. Rozwiązania wspierające ten standard, stale wymieniają między sobą (AP i klient) informacje o stanie sieci. Punkt dostępowy jest w stanie “podpowiedzieć” klientowi Wi-Fi najlepszy cel przyszłego roamingu (nowy AP), uwzględniając wybór pasma radiowego (2,4/5/6GHz) oraz kanału w sytuacji, gdy wzrasta obłożenie sieci. Dodatkowo sam roaming przebiega szybciej.
  • Wi-Fi Optimized Connectivity przyspiesza sposób skanowania dostępnych kanałów umożliwiając klientom szybszą identyfikację najlepszego AP do podłączenia się, jednocześnie zapewniając dwukierunkowe metryki jakościowe połączenia radiowego, pozwalające klientom Wi-Fi wybrać AP oferujący najkorzystniejsze parametry wydajnościowe. Następnie wykorzystując mechanizm Fast Initial Link Setup Authentication, klienci oraz punkty dostępowe są wstanie przeprowadzić szybkie uwierzytelnienie klientów do sieci, eliminując nadmiarową komunikację ramek zarządzających, dodatkowo skracając cały proces. Przykładowo, urządzeniom WiFi 6E mogącym pracować w trzech pasmach radiowych (2,4GHz, 5GHz oraz 6GHz), Optimized Connectivity może pomóc szybciej odnaleźć odpowiednią usługę (BSS) w innym paśmie radiowym niż aktualnie podłączony jest klient.

Czy wiesz, że punkt dostępowy RUCKUS R750 był pierwszym urządzeniem klasy enterprise, które otrzymało certyfikat Wi-Fi CERTIFIED 6, a następnie było wykorzystywane przez Wi-Fi Alliance® jako urządzenie wzorcowe w łożu testowym, względem którego testowane były inne urządzenia, starające się o uzyskanie certyfikatu Wi-Fi CERTIFIED 6? RUCKUS od zawsze stara się, aby nasze rozwiązania wyprzedzały swoje czasy.

Starsze urządzenia

W mojej sieci działa wielu klientów starszych generacji. Czy uzyskam jakieś korzyści z posiadania infrastruktury Wi-Fi RUCKUS? Oczywiście! Większość z naszych autorskich innowacji technologicznych jest zupełnie niezależna od generacji Wi-Fi urządzenia klienckiego i nie wymaga wsparcia z ich strony. Świetne parametry radiowe urządzeń RUCKUS w połączeniu z zaawansowanym oprogramowaniem sterującym, przełoży się na znaczącą poprawę jakości w łączności także dla klientów posiadających starsze karty sieciowe.